Hrad Niedzica

Hrad Niedzica - Hradný muzeálny komplex

Hrad Niedzica

Hrad Niedzica

Hrad Niedzica, nazývaný aj Dunajec, bol centrom dunajeckého panstva. Horný hrad postavil v prvej štvrtine 14. st. Kakaš Berzeviči. Od r. 1325 bol v rukách jeho synov Jána a Rikolfa, od r. 1330 v rukách Drugetovcov, v 15 st. Schwarzovcov - Berzeviciovcov, neskôr Zápoľských (od r.1470), Laských (od r. 1528) a nakoniec od r. 1589 Horvátovcov - Paločayovcov. V rokoch 1683 - 1731 sa ocitol v zálohu Joanellicha de Toluano, neskôr sa vrátil Paločayovcom a napokon od r. 1943 ho vlastnili jeho posledný majitelia Salamonovci.
Na začiatku 16. st. bol postavený stredný hrad a v roku 1601 dolný hrad s obrannými múrmi. Už v 14.st. existovala na hrade gotická kaplnka, ktorá neskôr podľahla zničeniu. Na jej mieste na podlaží bašty dolného hradu zriadili novú kaplnku sv. Andreja.

Hrad Niedzica Počas stáročí bol hrad pevnosťou i sídlom uhorských rodov. Iba počas krátkeho obdobia sa dostal do rúk poľskej rodiny Laských. V r. 1858 hrad prechádza do rúk Salamonovcov, ktorí uskutočnili renováciu hradu. Zriadili tu tiež väzenie a mučiareň. V r. 1920 sa hrad ocitol na území Poľska, hoci naďalej zostal vo vlastníctve maďarskej rodiny.
Hrad Dunajec je jedným z najzachovalejších hradov v Európe. Postavený bol na vápencovej skale 75 metrov nad hladinou Dunajca (566 m.n.m.). v súčasnosti sa odzrkadľuje vo vodách Czorstynskej priehrady. K hradu vedie umelo nasypaný pojazd. Vchádza sa doň starou bránou, nad ktorou sa nachádza erb Horváthovcov i dátum ukončenia prestavby hradu - rok 1601. Hrad sa vyznačuje malebným položením a pekným výhľadom na dolinu Dunajca ( nad ňou sa týčia ruiny hradu Czorstyn) a v súčasnosti i na priehradu. Turistov k návšteve hradu láka tiež legenda o pokladoch Inkov, ukrytých v jazere Titicaca. Dňa 31. júla 1946 tu našli olovenú rúrku, obsahujúcu remienky so záhadnými uzlíkmi, ktoré pripomínali uzlíkové písmo Inkov (quipu). Údajne sa jednalo o testament Inkov. Od r. 1949 sa o hrad stará Spolok historikov umenia, ktorý tu zriadil tvorivú dielňu a spišské múzeum. Od r. 1948 sa na hrade realizujú systematické renovačné i konzervátorské práce, spojené s čiastočnou obnovou. Hrad, ktorý sa zachoval v dobrom stave, sa stal miestom nakrúcania niekoľkých filmov.
Na hrade sa možno ubytovať. Je tu kaviareň v pivnici i reštaurácia v hradnej jedálni. Pred hradom sa nachádza drevenou strieškou zabezpečený peň tzv. dubu Paločayovcov, ktotý ma obvod 6 metrov.
Neďaleko hradu sa nachádza unikátna sýpka z 19. st. Je to drevený objekt na podmurovke. Konštrukcia stien je zrubová a strecha je pokrytá šindľom. V budúcnosti tu bude umiestnená etnografická expozícia.

  • Virtuálny cintorín