42. ročník ZFS

 Zamagurské folklórne slávnosti sú významným kultúrnym podujatím, ktoré prispieva k obohateniu života nielen obyvateľov, ale i návštevníkov regiónu a predstavujú neoddeliteľnú súčasť spoločenského života  v Zamagurí.

Tretí júnový víkend je už viac, ako štyri desaťročia, strediskom tradičnej kultúry Zamaguria a jeho blízkeho okolia. Aj tohto roku sa v dňoch 15. -17. júna stretli milovníci folklóru a tradičnej kultúry na 42. ročníku Zamagurských folklórnych slávností. Organizátori festivalu Podtatranské osvetové stredisko Poprad, Mesto Spišská Stará Ves, obce Červený Kláštor a Lechnica s podporou Prešovského samosprávneho kraja pripravili pestrofarebný kolotoč zvykov tradičnej kultúry nielen  malebného Zamaguria, ale aj rôznych kútov Slovenska. Tento ročník bol už tretí krát oficiálne otvorený  v Spišskej Starej Vsi programovým blokom pod názvom „Vitajte v Zamagurí“, ktorý bol plne v réžii mesta Spišská Stará Ves.

Festival začal živou pozvánkou domácich súborov vo všetkých zamagurských obciach, ktoré sa stretli v Spišskej Starej Vsi a sprievodom mestom, tak pozývali aj občanov mesta. Vedúcich účinkujúcich súborov prijali v priestoroch knižnice zástupca primátora        p. Peter Minčík a  prednosta MsÚ Ing. Ján Kurňava, ktorí poďakovali nositeľom ľudových tradícií za ich elán a nadšenie pri uchovávaní a prezentácii tohto nádherného dedičstva a zároveň im odovzdali upomienkové a propagačné predmety tohto podujatia, ako výraz vďačnosti za ich prácu.

Pre občanov nášho mesta slávnosti začali krojovaným sprievodom mestom k účasti na sv. omšu, čím zachovali obnovenú tradíciu piatkového programu v Spišskej Starej Vsi. Programu, ktorý sme pripravili a v ktorom účinkovali všetky aktívne folklórne súbory, spevácke ľudové skupiny  a ľudové hudby od Spišských Hanušoviec, cez Malú Frankovú, Osturňu, Matiašovce, Spišskú Starú Ves a tento rok sme pozvali aj našich  cezhraničných susedov z Nedece  a Frydmana. Milovníkom folklóru sa predstavilo celkom 235 účinkujúcich. Svoju tradíciu neporušil ani richtár Zamagurčanov v Bratislave doc. ThDr. Andrej Filipek, PhD., ktorý aj tento rok  ocenil dvoch najlepších študentov spišskostaroveského gymnázia.

Aj napriek hrozivo vyzerajúcej predpovedi počasia, všetky tri dni boli bez dažďa, a tak ozajstní milovníci folklóru mali pripravenú veľmi zaujímavú skladbu programu. Sme veľmi radi, že tieto slávnosti motivujú súbory nacvičovať celý rok, čím nielen uchovávajú kultúrne dedičstvo našich predkov, aby mohli svoju prácu aj takto prezentovať, za čo im patrí aj naše veľké poďakovanie, ale aj inšpirujú príchod nových nadšencov do svojich kolektívov.

Publikované: 22.6.2018 | Zobrazené: 13
  • Virtuálny cintorín